
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 2.239612 mg |
| Forward Current | 30 A |
| Forward Voltage | 560 mV |
| Average Rectified Current | 15 A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 60 V |
| Element Configuration | Common Cathode |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 180 A |
| Reverse Voltage | 60 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 180 A |
| Reverse Current | 100 mA |
Stock: 9
Distributors
pcbx
Unit Price$0.96173
Ext.Price$0.96173
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.96173 | $0.96173 |
| 10 | $0.79210 | $7.92100 |
| 25 | $0.73349 | $18.33725 |
| 50 | $0.67921 | $33.96050 |
| 100 | $0.62895 | $62.89500 |
| 300 | $0.60321 | $180.96300 |
| 500 | $0.57851 | $289.25500 |
